Какво е ЕООД знаем всички, но знаем ли какво е ЕДПК?

или едпк

С измененията от август 2023г. в Търговския закон бе въведено така нареченото дружество с променлив капитал. В същността си то представлява смесица между акционерно и ограничено отговорно дружество като тук са заложени предимствата и на двете, което води до повече лекота в регистрацията, повече свобода за съдружниците и по-малка административна тежест. Тук ще разгледаме накратко приликите и разликите в едноличните форми на ООД и ДПК.

И двете се учредяват с учредителен акт на едноличния собственик на капитала, но докато при ЕООД капиталът на дружеството не може да бъде по-малък от 2 лева и подлежи на вписване в търговския регистър, то при ЕДПК, съдейки по номиналната стойност на дяловете, капиталът може да бъде 1 стотинка, а по-важното в случая е че същият не подлежи на вписване в търговския регистър. Иначе казано – спестяваме време за откриването на т.н. набирателна сметка и всички разходи свързани с нея.

Едноличният собственик на капитала управлява и представлява дружеството лично или чрез определен от него управител – правилото важи и за двете форми на едноличното дружество, като е задължително вписването в търговския регистър на управителя, който представя нотариално заверено съгласие с образец на подписа си. Относно отговорността на дружеството – и при двете форми е ограничена до размера на капитала му.

Докато при ЕООД прехвърлянето на дружествен дял се извършва с договор, сключен с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, което се вписва в търговския регистър, то при ЕДПК прехвърлянето на дял може да бъде извършено чрез сключването на договор в писмена форма без нотариална заверка на подписите и без вписване в търговския регистър, а това спестява както време, така и средства.

Ако не е предвидено друго в учредителния акт, дружеството се прекратява със смъртта на едноличния собственик на капитала, в случай че наследниците не поискат да продължат дейността му – формулировката в закона е различна, но смисълът на разпоредбата е един и е приложим както за ЕООД, така и за ЕДПК.

Следва да обърнем внимание и на срока на така нареченото ЕДПК. Както при ЕООД, то може да бъде учредено за определен срок, с изтичането на който същото се счита за прекратено. Ако с учредителния акт не е определен срок и наследниците на едноличния собственик на капитала не са поискали да продължат дейността му, то дружеството ще бъде прекратено по силата на съдебно решение. В случай че персоналът на вашето дружество се разрастне до 50 човека и годишният ви оборот или стойност на активите надвиши 4 млн. лева, вашето ЕДПК трябва да бъде преобразувано в ЕООД или ЕАД. В противен случай, то ще бъде прекратено по силата на съдебно решение.

И накрая – пожелавам на всички предпочели едноличното дружество с променлив капитал скоро да достигнат до дилемата ЕООД или ЕАД!

Свържете се с нас, в случай че се нуждаете от консултация или друга професионална помощ.

 

 

 

 

 

Call Now Button