Има ли рискове при покупка на имот без Акт 16?
Акт 14, 15 и 16 са популярни понятия. Акт 14 се издава на първи етап от контрола на строителната дейност. Издаването на Акт 14 е важен етап от строителството, защото въпреки че сградата не е завършена и готова за въвеждане в експлоатация става възможно извършването на сделки на етап “груб строеж” – ограждащи стени и покрив.
С Акт 15 акт се извършва предаването на строежа от строителя на възложителя. Акт 15 е документът, с който се установява, че сградата е напълно завършена и изпълнена съобразно одобрените инвестиционни проекти. Документът се изготвя от надзорната фирма или строителя и се подписва от възложителите и технически правоспособните лица, отговарящи за отделните части на проекта. Основният риск при покупка на имот с Акт 15 се крие в това, че за издаването на този акт се сформира комисия назначена от строителя, която решава дали да издаде Акт 15. Тази комисия не е държавен контролен орган и така вероятността Акт 15 да не бъде издаден е сведена до нула.
С Акт 16 се удостоверява, че един обект е завършен и отговаря на всички изисквания. Иначе казано това е Разрешението за ползване по смисъла на наредбата за въвеждане в експлоатация на строежите в България. Чл.178 от ЗУТ е пределно ясен – „Не се разрешава да се ползват строежи или части от тях, преди да са въведени в експлоатация от компетентния орган по чл. 177”. Обекти, за които не са издадени разрешения за ползване не са годни за обитаване и ползването им за предвидените нужди е напълно незаконно. Въпреки това, масова практика в България е тези обекти да се ползват без издаден Акт 16. Докато се ползват по този начин, тези обекти са без партиди за ток и вода и за тях не могат да бъдат открити такива партиди. С малко повече късмет, обитателите си осигуряват вода и ток чрез връзване към тези, които са били необходими за самото строителство и плащат сметките си чрез строителя на завишени тарифи.
Макар жилищата с Акт 14 и Акт 15 да са привлекателни заради по-ниската си цена, купуването на имот без Акт 16 носи рискове. Дори да е закупено, жилището не може да бъде обитавано законно преди Акт 16. Ако сте решили да закупите жилище преди Акт 16 трябва да сте наясно, че банките отпускат по-малък кредит на по-ранните етапи, както и че асансьорът, заради който сте склонили да купите жилище на последния етаж, вероятно няма да може да ползвате до издаване на разрешението за ползване или удостоверението за въвеждане в експлоатация.
Свържете се с нас, в случай че се нуждаете от консултация или друга професионална помощ.
Вижте и 12 ПРАВИЛА ПРИ ИЗБОРА НА ЖИЛИЩЕ – consultanti.bg
https://consultanti.bg/broker-imoti/