ОБЖАЛВАНЕ НА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ ОТ КАТ

ауан нп

Съставянето на акт за установяване на административно нарушение от КАТ е началото, въз основа на което се образува  административнонаказателното производство. Актът за установяване на административното нарушение трябва да съдържа: 1. собственото, бащиното и фамилното име на съставителя и длъжността му; 2. датата на съставяне на акта; 3. датата и мястото на извършване на нарушението; 4. описание на нарушението и обстоятелствата, при които е било извършено; 5. законните разпоредби, които са нарушени; 6. собственото, бащиното и фамилното име и възрастта на нарушителя, точния му адрес и местоработата, единен граждански номер, а в случай че е чужденец – имената, точния адрес, дата на раждане, а ако има информация за това – и място на раждане, по паспорт или заместващ го документ за пътуване с посочване на номер, дата на издаване и издател на документа; 7. имената, точните адреси и датата на раждане на свидетелите; 8. обясненията или възраженията на нарушителя, ако е направил такива; 9. имената и точните адреси на лицата, които са претърпели имуществени вреди от нарушението, единен граждански номер; 10. опис на писмените материали и на иззетите вещи, ако има такива, и кому са поверени за пазене;

След като ни бъде съставен АУАН от КАТ, разполагаме със седемдневен срок за възражения срещу него пред органа, които го е издал. Тази възможност за възражение никога не ползвам по разбираеми причини – възражението предполага извършване на вътрешноадминистративен контрол, а знаем че гарван гарвану око не вади. Актосъставителят е длъжен да изпрати акта на наказващия орган заедно с възраженията, събраните доказателства в четиринадесетдневен срок. Преди да се произнесе, наказващият орган проверява издадения акт с оглед на неговата законосъобразност, като е длъжен да прецени и възраженията, ако има такива. За да бъде законосъобразно издаденото НП, наказващият орган трябва да е установил, че е налице административно нарушение, което е извършено виновно от лицето, посочено в акта за установяване на административното нарушение. Наказващият орган е длъжен да се произнесе в едномесечен срок от получаване на преписката.

Наказателното постановление трябва да съдържа: 1. собственото, бащиното и фамилното име и длъжността на лицето, което го е издало; 2. датата на издаването и номерата на постановлението; 3. датата на акта, въз основа на който се издава и името, длъжността и местослуженето на актосъставителя; 4. собственото, бащиното и фамилното име на нарушителя и точния му адрес, единен граждански номер, а в случай че е чужденец – имената, точния адрес, дата на раждане, а ако има информация за това – и място на раждане, по паспорт или заместващ го документ за пътуване с посочване на номер, дата на издаване и издател на документа; 5. описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават; 6. законните разпоредби, които са били нарушени виновно; 7. вида и размера на наказанието; 8. отегчаващите и смекчаващи обстоятелства и другите обстоятелства, взети предвид при определяне вида и размера на наказанието; 9. времето, през което наказаното лице е било лишено по административен ред или фактически от възможността да упражнява определена професия или дейност, което се приспада от времето на изтърпяване на наказанието временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност; 10 вещите, които се отнемат в полза на държавата; 11. разпореждането с веществените доказателства; 12 размера на обезщетението и на кого следва да се заплати; 13 в какъв срок и пред кой съд подлежи на обжалване.

Образуваното производство се прекратява, ако не е издадено наказателно постановление в шестмесечен срок от съставянето на акта.

След като наказателното постановление е издадено и връчено, то вече може да бъде и обжалвано по съдебен ред. Жалбата се изпраща чрез наказващия орган до районния съд по местоизвършване на нарушението в четиринадесетдневен срок от получаване на НП. Основанията за обжалване са нарушение на закона, допуснато съществено нарушение на процесуалните правила и явна несправедливост на наказанието.

Нарушението на материалния закон е най-често срещаното основание за отмяна на наказателни постановления, съставени въз основа на акт от КАТ. Съществено процесуално нарушение ще е налице, когато не са спазени определените от закона действия при съставянето на АУАН или на НП. Явна несправедливост на наказанието е налице, когато наложеното наказание е несъразмерно голямо спрямо тежестта на извършеното нарушение.

Съдът отменя НП, когато: 1. при издаването му е допуснато неправилно приложение на материалния закон; 2. в административнонаказателното производство е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила; 3. когато прецени, че е налице маловажен случай на административно нарушение.

Възползвайте се от правото на защита и не пропускайте срока за обжалване, когато считате че не сте извършили нарушение, че наказващия орган е нарушил закона и неправилно е наложил наказание.

Свържете се с нас, в случай че се нуждаете от консултация или друга професионална помощ.

 

 

Call Now Button