12 правила при избора на жилище

Покупката на жилище е важна крачка в живота на всеки човек. Това е важна и отговорна задача, която изисква сериозна подготовка и информираност. Колкото по-ясни са вашите изисквания, толкова по-скоро ще откриете дома, за който мечтаете. Ето на какво да обърнете внимание, за да улесните процеса на търсене и да постигнете възможно най-добрия резултат.

1. Определете възможностите си. Едно от основните неща при търсенето на имот е определяне на бюджета, с който ще разполагате. В случай че не можете да разчитате на лични спестявания, ще се наложи да прибегнете към външно финансиране. В такъв случай е важно да прецените колко бихте могли да заделите за покриване на жилищния кредит, без това да повлияе негативно върху досегашния ви начин на живот. Важно е да обърнете внимание на срока, в който трябва да изплатите сумата по кредита, както и какъв ще бъде размерът на месечната ви вноска. За да подсигурите възможно най-благоприятни условия, е нужно да се запознаете с различните кредитни продукти, които банковите институции предлагат. Не пропускайте да си направите проучване, за да вземете рационален избор.

2. Проучете пазара на имотите. Това ще послужи като ориентир за изясняването на изискванията и възможностите ви. Така ще добиете преки впечатления за цените на жилищата и развитието на пазара, което ще ви помогне да разберете дали за вас моментът е подходящ за покупка на жилище.

3. Направете списък с вашите изисквания. Преди да започнете да оглеждате имоти е добре да си направите списък с изисквания. Къде да се намира вашият нов дом, колко да е голям, с какво разположение да е и какво изложение да има.

4. Определете предпочитаната от вас локация. Изборът на локация в никакъв случай не бива да бъде подценяван. Той е от значение както за услугите и удобствата в близост до вашия бъдещ дом, така и за бъдещото ви социално обкръжение. Важно е да имате яснота и в дългосрочна перспектива – мислите ли да създавате семейство и да отглеждате деца? Обмисляте ли да се грижите за домашен любимец? Какъв вид транспорт предпочитате – велосипед, автомобил, обществен превоз? След като си отговорите на тези въпроси проверете дали в този район са налични необходимите условия за вашите планове.

5. Определете необходимата големината на жилището. За да направите това трябва да помислите в перспектива. Дали ще ви е необходима още една детска стая или не? Много често разпределението има по-голямо значение отколкото квадратурата на имота. Ако жилището е функционално изградено, имате възможност да го преустроите на по-късен етап.

6. Определете желаната етажност на жилището. Някои хора предпочитат средни етажи, за да си подсигурят повече топлина, други предпочитат по-високите етажи за да имат повече светлина и да се насладят на гледката, трети държат да са на първия етаж – притесняват се от височини и не обичат асансьори. А вие от кои сте?

7. Помислете за изложението. Всяко изложение си има своите плюсове и минуси. Изложението на жилището не е без значение – изборът на изложение зависи от вашите предпочитания и това дали искате да ви е осветено сутрин или следобед. Тези, които предпочитат източното изложение ще могат да се радват на изгревите, а тези които предпочитат западното на залезите. Според разпоредбите на нашето законодателство е недопустимо изцяло северното изложение.

8. Изберете си посредник. Голяма част от хората търсещи нов имот, избягват услугите на агенции или посредници с опит в областта на сделките с недвижими имоти. Някои поради горчивия си опит от сблъсъците с незнаещи как и неможещи да вършат тази работа в интерес на клиента си, други поради страха от това, че трябва да платят за положения от посредника труд, без да си дават сметка, че благодарение на неговия труд се стига до желания резултат. Изберете си обучен и образован посредник, който да схваща от първия път какво искате, да разбира поне малко от строителство, право и преговори, да има воля и знанието как да постигне, това което сте му възложили.

9. Започнете с огледите. Когато пристигнете на мястото за оглед обърнете внимание на външния вид на сградата. Фасадата често е индикатор за това какво е състоянието на общите части на сградата. Попитайте какво е нивото на шумоизолация и обърнете внимание и на дограмата и стъклопакетите. Попитайте, а ако е възможно сами вижте какво е състоянието на тавана, когато към жилището има и таванско помещение или състоянието на избените помещения, когато към жилищата има такива. Огледайте внимателно жилището. Уверете се, че има достатъчно място за плануваното от вас обзавеждане. Помислете дали е възможно да се направи функционално изменение, отговарящо на вашите планове. Не се притеснявайте от дребните недостатъци по жилището – те са вашият коз, когато сте уверени, че искате точно това жилище. Хубаво е да подходите с позитивна нагласа и да бъдете отворени към диалог. Не се притеснявайте да задавате открито своите въпроси и да излагате притесненията си. Все пак покупката на имот е сериозна работа. Бъдете склонни към компромиси.

10. Проверете за тежести. Най-добре е тази справка да бъде направена от юрист, специалист в областта на недвижимите имоти. Той ще извърши проверка на цялата налична документация и собствеността на имота, ще направи справка за вписани възбрани, ипотеки, права на ползване или договори за наем.

11. Започнете преговори. Тук няма как да не споделя думите на един мой ментор от времената, в които не притежавах този опит и увереност за водене на преговори – „Всяка цена подлежи на коментар”. Уменията за водене на преговори са от изключително значение за сключването на добра сделка. Ако се съмнявате във вашите, не участвайте в преговорите. Възложете това на вашия брокер или друг посредник, който може да ви свърши работа.

12. Сключете предварителен договор. Уточнете страните по сделката. Обмислете всички срокове – за финансирането, за изготвяне на необходимата документация, за предстоящия ремонт, за сключването на окончателен договор. Определете цената и покриването на разходите по сделката. Съгласувайте размера на капарото, съпровождащо предварителния договор. Сключете предварителен договор, щом искате този имот, но ползвайте услугите на адвокат за изготвянето му, а не бланки от интернет.

Свържете се с нас, в случай че се нуждаете от консултация или друга професионална помощ.

Вижте и https://consultanti.bg/broker-imoti/

 

 

 

 

 

Call Now Button