Неизбежна отбрана и задържане на престъпник
Поначало всяко вредоносно деяние е общественоопасно. Има обаче и изключения, при които заради специфичната обстановка на извършване вредоносни деяния се явяват общественополезни, понеже причинените от тях вреди предизвикват на свой ред някаква по-голяма, оправдаваща ги полза — възможна или действителна. В тези случаи, където от вредата има полза, и то по-голяма, деянието, макар вредоносно, се оказва по изключение общественополезно. По тези съображения то не заслужава правна забрана, а напротив – правно позволение. При това за най-типичните случаи на такива вредоносни, но общественополезни деяния правните позволения са предвидени в самия НК. Така заради своята вредоносност тези специфични деяния, от една страна, попадат в обхвата на някаква обща наказателноправна забрана (формулирана чрез обективната страна от състав на престъпление) за причиняване на вредите – на убийство, ако става дума за смърт; на причиняване на телесна повреда, ако става дума за телесна повреда, на унищожаване или повреждане на чужда вещ, ако става дума за увреждане на такава вещ. От друга страна обаче, обществената полезност на тези деяния заради специфичната им обстановка на извършване е накарало законодателя да предвиди за тях в НК и специални правни позволения (формулирани също чрез състав) – чл. 12, 12а, 13 и 13а НК. Тези специални правни позволения изключват приложимостта (дерогират) на общите наказателноправни забрани, в чиито обхват деянията попадат. Тези деяния не са противоправни, а съставляват упражняване на право. Предвид на това и за разлика от изпълнението на задължения, където е нужно и „намерение за изпълнение“ (лат.: animus solvendi), разглежданите деяния нямат субективна страна – не се изисква те да бъдат извършени с каквото и да е намерение или цел. Тези деяния се оказват в крайна сметка общественополезни и правомерни, а обстановката, т. е. обстоятелствата, при които те се извършват, им придават всъщност обществена полезност и обосновават правомерност. Тези обстоятелства се определят поради това и като оправдателни основания (оправдания).
По своята същност/неизбежната отбрана-представлява обезвреждане на нападател. Той бива увреден, за да се пресече осъществявано от него противоправно нападение. Неизбежната отбрана е очертана в чл. 12, ал. 1 НК. Тази разпоредба гласи: „Не е общественоопасно деянието, което е извършено при неизбежна отбрана – за да се защитят от непосредствено противоправно нападение държавни или обществени интереси, личността или правата на отбраняващия се или на другиго чрез причиняване вреди на нападателя в рамките на необходимите предели.“ Всяко от специално позволените вредоносни деяния, предвидени в НК, се очертава чрез изисквания за допустимост и изисквания относно начина на извършване. Това важи и за неизбежната отбрана. Тя е допустима при противоправно нападение, т. е. когато е налице такова нападение, което се явява противоправно. То съставлява т. нар. състояние на неизбежна отбрана. Нападението само по себе си има две особености. От генетична гледна точка то е човешка проява, която от функционална гледна точка е годна да окаже неблагоприятно въздействие върху някакво правно охраняемо обществено отношение и свързания с него интерес (правно-охраняем интерес). Вижда се най-напред, че субект на нападението може да бъде само човек. Машината или животното не може да напада по смисъла на чл. 12 НК — вещите (неодушевени или одушевени) могат да бъдат само средства на нападението, използвани от човек, и никога нападатели сами по себе си. Нападението също така е проява, насочена към засягане на правноохраняем интерес. За да се изпълни това условие, достатъчно е да бъде създадена непосредствена опасност от засягане на интереса, не е нужно да е започнало и увреждането му. Необходимо е само нападението все пак да е вече започнало и още да не е довършено заради пълното обезвреждане на нападателя, негов окончателен отказ или приключило увреждане на обекта на нападението. Опасността за обекта може да бъде създадена и следователно нападението върху него може да бъде осъществено не само с действие, но и с бездействие (например недаване на животоспасяващо лекарство или неоткарване на тежко ранен до болницата, за да бъде спасен от смърт). Обект на нападение могат да бъдат всякакви интереси – държавни, обществени и лични, при това независимо от стойността им. Те могат да бъдат както на самия отбраняващ се, така и на всяко трето лице — физическо, юридическо или на държавата. Няма значение дали нападението е извършено виновно или не; от наказателноотговорно или от наказателнонеотговорно лице.
Нападението трябва да бъде винаги противоправно. За целта е достатъчно то да противоречи на някаква повелителна (непозволителна) правна норма. Не е нужно тази норма да бъде от НК и нападението да се отличава непременно с наказателна противоправност. Поначало всяко нападение е противоправно. Има обаче и изключения. За да се установява, че не е налице някое от тези изключения, при които неизбежната отбрана не е допустима, предвижда се изрично, че нападението, което я обосновава, трябва да бъде противоправно.
Когато е налице противоправно нападение и неизбежната отбрана се явява допустима, поставя се въпросът: как тя трябва да бъде извършена. Чл. 12, ал. 1 НК определя насоката на неизбежната отбрана, а ал. 2 – нейните предели. Щом неизбежната отбрана има за предназначение да пресече едно осъществявано противоправно нападение, тя следва да бъде насочена срещу неговия субект – нападателя. Това следва и от текста на чл. 12, ал. 1 НК, който сочи, че неизбежната отбрана се осъществява „чрез причиняване вреди на нападателя“. Все пак с цел по-голяма ефективност на защитата за неизбежна отбрана се смята и увреждането на евентуално използваното от нападателя чуждо средство (оръдие) за осъществяване на нападението – иначе следва да се приложат по-строгите правила за деянието при крайна необходимост по чл. 13 НК. За да се включи и този случай в обхвата на неизбежната отбрана, за нейно приложно поле се определя противоправното нападение като цяло. Чл. 12, ал. 2 НК гласи: „Превишаване пределите на неизбежната отбрана има, когато защитата явно не съответства на характера и опасността на нападението.“ Характерът на нападението се определя от ценността на обекта на посегателство – на общественото отношение (интереса), което нападението застрашава. Докато опасността на нападението се определя от Вероятността за увреждане на така застрашения интерес. Тук всичко е подчинено на общата идея за съразмерност на отбраната спрямо нападението. При това не е нужно да има някакво пълно съответствие – достатъчно е отбраната да не изпадне в явно несъответствие с нападението — да не се направи нещо излишно или неразумно.
Първоначално неизбежната отбрана се основавала на разбирането, че тя е като отбранителната война – колкото по-опасно е нападението заради ангажираните сили, средства, обстановка и пр., толкова по-опасна може да бъде и защитата, която му противостои. Иначе тя няма да е успешна.
Следва да се има предвид, че опасността на нападението не е нито равнозначна с обществената му опасност, нито се определя само по нея – обществената опасност на нападението зависи преди всичко от ценността на нападнатия интерес, т. е. от характера на нападението, а едва след това и от опасността му.
Следва също така да се има предвид, че изискването за съразмерност на отбрана и нападение по опасност е подчинено на идеята за успешност на защитата. Това обаче дава само възможност за успех, но не създава и задължение за успех — неизбежната отбрана е оправдана и когато тя не успее да защити нападнатия интерес. Ако например се счупи ръката на крадец, но той все пак открадне чантата, причиняването му на телесна повреда ще бъде въпреки това оправдано като съставляващо неизбежна отбрана.
Дълго време идеята за успешност на неизбежната отбрана – без да се държи сметка за ценността на нападнатия и на увредения от защитата интерес, се приемала за задоволителна. В началото на XX век обаче се стигнало до извода, че не е нормално нападателят да бъде убит, за да се защити някакъв дребен интерес (например плод или вестник). Затова се приело, че не е достатъчно неизбежната отбрана да бъде успешна, а е необходимо тя да бъде и справедлива. Така се наложила идеята за справедливост на неизбежната отбрана и пределите й били допълнени. Вследствие на това днес се изисква тя да е съразмерна на противоправното нападение не само по опасност, но и по характер. Изисква се не само да няма явно несъответствие на отбраната с нападението по опасност, но да не се стига до явно несъответствие на отбраната с нападението и по характер. По довод за противното следва, че за да има превишаване пределите на неизбежната отбрана, несъответствието на защитата спрямо нападението трябва да бъде явно — по опасност или по характер. Явното несъответствие на защитата спрямо нападението по опасност е налице, когато причинените с нея вреди са излишни. Докато явното несъответствие на защитата спрямо нападението по характер е налице, когато ценността на засегнатия от нея интерес надхвърля неприемливо тази на нападнатия интерес и следователно неизбежната отбрана се оказва неразумна.
Следователно пределите на неизбежната отбрана са съобразени с необходимостта да се осигури успешност и справедливост на защитата срещу противоправното нападение. За разлика от наказанието тя не се съразмерява главно с обществената опасност на противоправното нападение, която на свой ред се определя от характера (ценността на нападнатия интерес), а след това и от опасността му (вероятността от засягане на нападнатия интерес). За да не се стига до смесване на подхода към неизбежната отбрана с този към наказанието, нужно е чл. 12, ал. 2 НК да не се тълкува буквално: „Превишаване пределите на неизбежната отбрана има, когато защитата явно не съответства на характера и опасността на нападението.“ Най-точно е този текст да се тълкува, в смисъл че „превишаване пределите на неизбежната отбрана има, когато защитата явно не съответства на опасността или характера на нападението“.
Ако пределите на неизбежната отбрана бъдат превишени, тя става противоправна и може на свой ред да бъде пресечена чрез неизбежна отбрана. Ако превишаването на пределите на неизбежната отбрана бъде и Виновно извършено, то поначало ще съставлява престъпление, фактът обаче, че то служи за пресичане на противоправно нападение, се отчита в полза на дееца по два начина.
В най-типичните случаи на увреждане, а те се получават при умишлено превишаване пределите на неизбежната отбрана — убийство или причиняване на телесна повреда, фактът, че престъплението служи за пресичане на противоправно нападение, се отчита като привилегироващо обстоятелство, обосновавайки налагане на предвидено в самия закон по-леко наказание. В останалите случаи фактът, че престъплението служи за пресичане на противоправно нападение, се взема предвид за индивидуализация на наказанието от съда като смекчаващо обстоятелство.
Деецът обаче изобщо не се наказва, макар виновно да превиши пределите на неизбежната отбрана, ако това се дължи на уплаха (силен страх) или смущение (значително объркване). Чл. 12, ал. 4 НК обявява по компромисни съображения това неизключващо Вината психическо състояние на силно занижени способности за субективно обстоятелство, изключващо наказуемостта. Деянието има Всички други особености на престъплението, но без последното му основно свойство по чл. 9 НК – наказуемостта, т. е. заплашеността му от наказание по НК. То обаче остава правонарушение по другите правни клонове, обосновавайки и присъщата за тях санкция.
В заключение следва да се посочи, че има две хипотези на неизбежна отбрана, в които тя изобщо няма предели. Съгласно чл. 12, ал. 3 НК „няма превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако нападението е извършено чрез проникване с насилие или с взлом в жилище и нападението не може да бъде отблъснато по друг начин. Щом се прониква със сила в чуждо жилище, нападението ще е достатъчно сериозно, че да може да се отблъсква с всякакви средства и няма да се стига до явно несъответствие на защитата спрямо нападението по опасност. Наред с това нападнатите блага ще са най-често три — неприкосновеността на жилището, животът или здравето на обитателя му и негово имущество, заради което дори нападателят да бъде убит, няма да се стигне до явно несъответствие на защитата спрямо нападението и по характер.
Задържането на престъпник е предвидено в чл. 12а, ал. 1 НК. Според неговия текст „не е общественоопасно причиняването на вреди на лице, извършило престъпление, при неговото задържане за предаване на органите на властта и предотвратяване на възможността за извършване на друго престъпление, ако няма друг начин за неговото задържане и ако при това задържане не е допуснато превишаване на необходимите и законосъобразни мерки.“ Така описаното общественополезно и правомерно увреждане е допустимо по отношение на бягащ или укриващ се престъпник, който по този начин се отклонява от съдене или от изпълнение на вече наложено му наказание. С тази своя дейност престъпникът, също като при състоянието на неизбежна отбрана, извършва своеобразно нападение — той напада правноохраняемия интерес на държавата да осъществи наказателна репресия спрямо него. За разлика от състоянието на неизбежна отбрана обаче това негово нападение не е противоправно, а се явява правнонерегулирано. Защото, макар престъпникът да няма правото да бяга и да се укрива от властта, на него не е и забранено да осъществява такава дейност — той не е длъжен да съдейства на властта за собственото си наказателно репресиране. Следователно задържането на престъпник е допустимо при такова негово нападение, което не е противоправно, а се явява правнонерегулирано. Затова неговото нападение върху интереса на държавата за наказателна репресия не може да съставлява състояние на неизбежна отбрана. Оттук и самото му противодействие не може да бъде неизбежна отбрана и да се обхваща от чл. 12 НК. Това именно е наложило за задържането на престъпник да се предвиди самостоятелна наказателноправна уредба в лицето на чл. 12а НК.
Следва също така да се има предвид, че задържането на престъпник включва две съставки: задължителна – лишаването на престъпника от свобода, и факултативна – други евентуално необходими негови увреждания. Осъществяването на задължителната съставка е допустима при всяко бягство и (или) укриване на престъпника, а факултативната съставка – само когато отклонението му не може да се пресече по безвреден начин извън лишаването му от свобода. Що се отнася до пределите на задържането на престъпник, те се сочат в чл. 12а, ал. 2 НК: „Необходимите мерки за задържане на лице, извършило престъпление, се превишават тогава, когато има явно несъответствие между характера и степента на обществена опасност на извършеното от задържаното лице престъпление и обстоятелствата по задържането, както и когато на лицето без необходимост се причинява явно прекомерна вреда.“ Пределите на задържането на престъпник са различни съобразно двете негови съставки. Задължителна съставка, заключавайки се в лишаване на престъпника от свобода, може да бъде ограничена само по време – до възможното заради липса на давност или амнистия предаване на лицето на властта. Докато факултативната съставка, заключавайки се в други евентуално необходими увреждания на бягащия и (или) укриващ се престъпник, се ограничава от цитираната ал. 2 на чл. 12а НК до съразмерност с обществената опасност на извършеното престъпление и с обстановката на задържане. Защото колкото по-голяма е обществената опасност на извършеното престъпление и колкото по-трудна е обстановката на задържане, толкова по-голямо увреждане на бягащия и (или) укриващ се престъпник се оказва оправдано, и обратно.
Апелативният съд гледа отначало делото за убийство на крадец
Свържете се с нас, в случай че се нуждаете от професионална помощ.