След скорошния снеговълеж съпроводен със силни ветрове, доста хора пострадаха по един или друг начин. Попаднах на телевизионен репортаж, чиято цел бе да убеди гражданите, че само застраховка „каско“ е спасението, в случай на паднало върху автомобила им дърво. Смея да твърдя, че същото не е вярно.
Пътищата, тротоарите и зелените площи са общинска собственост. Като собственик общината е тази, която има задължение да ги поддържа. Общината носи отговорност като собственик на дървото, когато вредата е причинена от него. Обезщетение бихте могли да поискате директно от общината, но едва ли ще го получите доброволно. Когато имате увреждане по автомобила вследствие на падане на дърво, сигурният вариант за обезщетение е предявяване на иск по съдебен ред.
В репортажът бе разяснено, че щом като е имало силен вятър, който е причинил падането на дървото, общината не носи отговорност. Това не е вярно. В правото съществува понятието „непреодолима сила” и то е дефинирано в Търговския закон. Непреодолимата сила е непредвидено или непредотвратимо събитие от извънреден характер. Наличието на силен вятър не е непредвидено събитие, а нормално и обичайно за есента и зимата метеорологично явление и като такова не изключва отговорността на общината. За още повече яснота преди няколко години ВКС даде своето разяснение в тази връзка, а именно:
„непреодолима сила като обстоятелство, освобождаващо от отговорност по чл.50 от ЗЗД собственика на вещта за причинените от нея вреди е такова непредвидимо и непредотвратимо събитие, което не може да бъде избегнато, или последиците от него не могат да бъдат предотвратени, посредством общоприложимите към момента средства и възможности на науката и техниката”
В тази връзка трябва да се има предвид, че дърветата растат на открито, което предполага излагането им на различни метеорологични въздействия (слънце, дъжд, вятър и др.), от което за собственика на вещта, възниква задължение да извършва периодични проверки на състоянието им, с които да осигури безопасността на гражданите и тяхното имущество. Общината е длъжна да следи за наличието на дървета, създаващи опасност. Как се следи това? Обичайно състоянието на дърветата се определя на око от служители на общината, които следва да притежават необходимите професионални знания и да бъдат снабдени с пособия, с които да идентифицират не само външно, но и вътрешно развиващи се болестни процеси в дърветата, водещи до опасност от неочаквано падане. Установяване състоянието на сърцевината на дърветата е възможно посредством обследване със специален уред, който показва каква е плътността на дървесината и дали същата е нарушена. Тук е моментът за въпроса някой, някога, някъде в България ставал ли е свидетел на такова обследване на дървета в градска среда?
Дърво падна върху автомобила ми. Какво да правя?
Сигнализирайте на 112.
Подайте и сигнал в общината.
Заявете оценка за нанесените щети.
Предявете иск по съдебен ред за обезщетение
Свържете се с нас, в случай че се нуждаете от помощ.